Структура

     Комунальний заклад «Кіровоградський обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді» вже понад 65 років є не тільки закладом, що займається підготовкою туристів-спортсменів, краєзнавців-дослідників, розв’язує проблеми оздоровлення дітей, а й координаційно-методичним центром дитячо-юнацького туризму і краєзнавства області. Система позашкільної освіти туристсько-краєзнавчого напрямку в Кіровоградській області почала діяти на повну силу після ІІ Світової війни, з 1946 року. У червні 1948 року в м. Кіровоград почала свою роботу обласна дитяча екскурсійна станція. Перед педагогічним колективом станції поставали питання з вивчення об’єктів історії, географії, природи, культури рідного краю, його промисловості та сільського господарства.

     Новостворений заклад став центром позашкільної освіти в області, який почав організовувати цікаве дозвілля та відпочинок, розширювати світогляд школярів.

     Першими гуртками на базі стали альпіністські та туристські. У 2010 році Кіровоградський обласний центр туризму, краєзнавства спорту та екскурсій учнівської молоді перейменовано на комунальний заклад «Кіровоградський обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді».

     Нині в центрі працює 24 гуртки з 13 профілів, в яких займається 520 вихованців. Навчально-виховний процес у закладі забезпечують 15 основних педагогічних працівників, які створюють необхідні умови для розвитку гармонійної особистості. За час існування центру безліч дітей Кіровоградщини опанували тонкощі туризму, пройшли пішки тисячі кілометрів дорогами рідного краю, підкорили водну стихію найбільших річок Кіровоградщини.

     Любов та фанатичну відданість туризму і краєзнавству передають своїм вихованцям керівники гуртків, майстри своєї справи – Колотуха О.В., Лісота А.А., Русінова В.М., Побережець М.Й., Геращенко В.М., Щербатюк Н.І., Чаловський А.В., саме тому вихованці центру стали кандидатами в майстри спорту, членами збірної області зі спортивного туризму, членами збірної України зі скелелазіння та спортивного орієнтування. Так у цьому році 2 вихованців зі скелелазіння - Здір Яна та Побережець Сергій за результатами виступів на Чемпіонатах України зі скелелазіння увійшли в збірну України та будуть відстоювати честь України на Чемпіонаті Світу.

     Основна увага колективу приділяється розширенню мережі гуртків туристсько-краєзнавчого напрямку та підвищення їх рівня майстерності. Сотні тисяч кілометрів у категорійних та ступеневих походах пройшли керівники гуртків разом зі своїми вихованцями, як в межах нашої держави, так і за її кордонами, проведено безліч різнопланових екскурсій зі школярами області. В останні роки збільшилась кількість туристських груп – активних учасників Чемпіонату України з туристсько-спортивних походів. За останні 3 роки переможцями заочного Чемпіонату України є і вихованці гуртків Кіровоградщини

     У центрі вшановуються і продовжуються славні традиції, що склалися впродовж багатьох років – це обласні туристські змагання та зльоти. Поряд з цим впроваджуються нові – такі як обласний туристсько-краєзнавчий фотоконкурс «Туризм нас єднає», в якому вихованці гуртків представляють свої фотороботи, що були зроблені під час походів, екскурсій, змагань, зльотів. З нагоди відзначення 70 річчя Кіровоградської області був впроваджений обласний заочний історико-геграфічний конкурс «Кіровоградщина – перлина скіфського степу»

     Значна робота проводиться з підвищення кваліфікації туристського активу області. Вже традиційними стало проведення виїзних обласних семінарів-практикумів, навчально-тренувальних зборів для керівників туристсько-краєзнавчих гуртків області.

     З кожним роком зростає популярність музеїв, музейних кімнат при навчальних закладах області, що створюються руками ентузіастів-краєзнавців, педагогами, працівниками закладів освіти. Одні з них мають багаторічний досвід роботи, новітні, високохудожні експозиції, інші – в ході своєї діяльності використовують не тільки загально відомі форми музейної роботи, а й нетрадиційні підходи та інноваційні педагогічні технології.

     Під час обласних оглядів музеїв було виявлене значне зростання інтересу учнів до історичного минулого свого народу, звичаїв,обрядів, культури, побуту. Пожвавився інтерес до вивчення окремих сторінок історії, що розкривають «білі плями» суспільно-політичного та економічного життя свого регіону. Змінюється тематика музейних експозицій, які поступово звільняються від формалізму та наповнюються конкретними краєзнавчими матеріалами, знайденими в архівах та пошукових експедиціях.

     Одним з головних напрямків краєзнавчої роботи учнівської молоді нашої області у 2013 році стала організація і проведення обласних етапів Всеукраїнських краєзнавчих заочних експедицій «Моя Батьківщина – Україна», «Історія міст і сіл України», «Мій рідний край». Підсумковим заходом пошуково-дослідницької діяльності активістів руху учнівської молоді «Моя земля – земля моїх батьків» стало проведення обласного зльоту юних туристів-краєзнавців.

     Пошуково-дослідницька робота, яка ведеться, в рамках вищеназваних експедицій та конкурсів, дає можливість залучити учнівську молодь до туристсько-краєзнавчої, пошукової та дослідницької роботи; набути поглиблених об’єктивних знань з історії рідного краю, географії, етнографії, екології та інших напрямків краєзнавства; розкрити туристичні та екскурсійні можливості нашої області. Кожна така експедиція – допомога педагогам на практиці ознайомити своїх вихованців з історією, культурою та природою Кіровоградщини, ознайомити дітей з видатними діячами свого населеного пункту, району, з досягненнями нашої Батьківщини та дає можливість наочно побачити героїчний шлях, пройдений старшим поколінням за роки здобуття незалежності та суверенітету України.

     У центрі діє гурток «Юні археологи», керівник Собчук В.В., вихованці якого є постійними переможцями обласних та Всеукраїнського етапу Всеукраїнських заочних краєзнавчих експедицій, переможцями МАН у секції «Археологія». Так, в 2013 році Іванов Микита отримав диплом І ступеню на Всеукраїнському етапі конкурсу-захисту МАН, окрім цього вихованці гуртка є постійними учасниками Всеукраїнських наукових археологічних конференцій в м. Київ, м. Миколаїв, м. Донецьк. З 2004 року вихованці гуртка постійно приймають участь у археологічних експедиціях: Міжнародній Українсько-Британській експедиції, Ольвійській, Артезіанській, «Херсонес», археологічній експедиції Києво-Могилянській академії, Кіровоградській археологічній експедиції Інституту Археології МАН України.

     Наслідки проведених експедицій, конкурсів та конференції з цих напрямків мають велике виховне та пізнавальне значення. А участь учнівської молоді в них стала дієвим засобом патріотичного виховання і поповнення знань учнівської молоді про свою малу Батьківщину.

 

Портфоліо

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nec odio. Praesent libero. Sed cursus ante dapibus diam. Sed nisi. Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet. Duis sagittis ipsum.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Praesent mauris. Fusce nec tellus sed augue semper porta. Mauris massa. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum lacinia arcu eget nulla.

Детальніше: Портфоліо

Scroll to top